Produkty, które należy ograniczyć lub których nie powinien jeść twój pies




L.p. Rodzaj, nazwa produktuOpis produktuObjawyPostępowanie
1. JajkaDoskonałym źródłem białka są gotowane jajka natomiast surowe białko jaja zawiera awidynę - substancje niszcząca biotyne, dlatego nie można ich podawać zbyt często (1-2 jajka raz w tygodniu w zupełności wystarczą). Biotyna to jedna z grupy witamin B, niezbędna do wzrostu i zdrowia psiej sierściSymptomy niedoboru biotyny to linienie, osłabienie, opóźnienie wzrostu, deformacje szkieletuJajka mogą również uczulać.
2. Cebula i cebuloweMoże doprowadzić do zniszczenia czerwonych krwinek i w konsekwencji anemii u, psów, koni, bydła i owiec. Dwa plasterki cebuli tygodniowo, surowej lub ugotowanej, już powoduje zniszczenie hemoglobiny, w takiej ilości, że zaburza dostarczanie odpowiedniej ilości tlenu, do prawidłowego funkcjonowania organizmu psaSymptomy zatrucia cebula to spadek wagi, nadmierne dyszenie, przyspieszone bicie serca, depresja, osłabienie, bladniecie błon śluzowych. Produkty rozpadu krwinek powodują zmienione zabarwienie moczu psa (od czerwonawej do ciemnego brązu).W przypadku stwierdzenia tych objawów należy koniecznie zgłosić się weterynarza. Jako pierwsza pomoc można wywołać u psa wymioty podając stężony roztwór soli kuchennej w proporcjach 6 łyżeczek soli na szklankę ciepłej wody.
3.Czekolada Zawiera ona toksyczna dla psów theobromine, Theobromina występuje w kakao, coli, herbacie, czekoladzie, przy czym jej zawartość jest różna. . Tempo metabolizowania teobrominy przez psy i konie jest znacznie wolniejsze od innych zwierząt. Dawki toksyczne dla psa to 100 - 150 mg teobrominy na kilogram wagi psa.
- dla psa o wadze 22 kg - czekolada mleczna zawiera około 154 mg teobrominy na 100 g i dawka toksyczna to około 1,4 kg czekolady.
- dla psa o wadze 22 kg - czekolada ciemna zawiera około 530 mg teobrominy na 100 g i dawka toksyczna to około 430 gramów czekolady.
- dla psa o wadze 22 kg - czekolada 99% lub czekolada gorzka zawiera około 1400 mg teobrominy na 100 g i dawka toksyczna to około 120 - 140 gramów czekolady.
Przy zatruciu teobrominą obserwujemy w początkowej fazie znacznie zwiększone oddawanie moczu a następnie wymioty i biegunkę. W późniejszym okresie zaburzenia rytmu serca. , nadaktywność, napady drgawek (jak przy padaczce Przy dużym zatruciu śmierć może nastąpić w ciągu 24 godzin.należy psa zawieźć jak najszybciej do weterynarza. Zatrucie takie może okazać sie okazać śmiertelne! Aby zapobiec takim wypadkom trzymaj czekoladę w niedostępnych dla psa miejscach, należy też informować dzieci, że czekolada może zbić psa, by nie dzieliły się nią z psem. Nie dając psom przysmaków o smaku czekolady nieprzyzwyczajany psa do tego smaku zmniejszamy ryzyko zjedzenia przez psa znalezionej czekolady
4. Owoce cytrusoweNiektóre źródła donoszą o toksycznym działaniu cytrusów na zwierzęta, a zwłaszcza soku z tych owoców, który w dużej ilości miałby powodować u psów spadek ciśnienia krwi, hipotermię i zapaść, czasami mogą powodować alergię.
5.Pestki i pestkowe W przypadku zjedzenia przez psa nieuszkodzonych pestek wiśni lub czereśni, zostaną one wydalone w postaci nienaruszonej i nie wyrządzą zwierzęciu szkody, natomiast w pękniętych lub rozgryzionych pestkach dochodzi do hydrolizy, w wyniku której uwalnia się szkodliwy cyjanowodór. Objawami zatrucia mogą być: niepokój, dyszenie, utrata przytomności, drgawki, zapaść, zatrzymanie oddychania i akcji serca. Rozgryzione pestki stanowią ponadto zagrożenie innego typu, a mianowicie ich ostre odłamki łatwo uszkadzają ścianki układu pokarmowego. Większe pestki, na przykład brzoskwini, połknięte w całości mogą z kolei powodować niedrożność jelit.W przypadku gdy istnieje podejrzenie, że pies mógł zjeść gorzkie migdały lub większą ilość owoców pestkowych, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii, który zadecyduje o dalszym postępowaniu. W ramach pierwszej pomocy można wywołać u psa wymioty podając mu stężony roztwór soli kuchennej (6-8 łyżeczek na szklankę ciepłej wody), a następnie roztwór glukozy (4-5 łyżeczek glukozy na szklankę wody) w celu zneutralizowania pozostałej w żołądku amigdaliny (uwalniany cyjanowodór tworzy z glukozą nieszkod­liwy dla organizmu psa związek - cyjanohydrynę).
6.Rodzynki i winogronaSą trujące są dla psów ze względu na dużą zawartość w nich cukrów prostych, które nie są wchłaniane przez przewód pokarmowy psa. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj w ciągu 6 godzin od zjedzenia rodzynek. Pies zaczyna wymiotować, nie chce jeść, jest apatyczny, wykazuje objawy bolesności brzucha, pojawia się biegunka. W wymiocinach i w kale można często znaleźć częściowo strawione rodzynki. W ciągu 24-72 godzin rozwija się ostra niewydolność nerek. Najczęściej w pierwszej fazie zwierzę oddaje mocz częściej i w większych ilościach, a następnie coraz rzadziej, aż w końcu dochodzi do anurii, czyli bezmoczu.
7.PrzyprawyPsy nie mogą dostawać ostrych dodatków, jak papryka, pieprz, gałka muszkatołowa itp. Dłuższe podawanie takich dodatków doprowadza do podrażnienia nerek i ich schorzeńGeneralnie zakaz używania wszelkich przypraw, poza lekkim soleniem
8. Domowe rośliny(filodendron, 1.monstera, skrzydłokwiat, anturium,
2. szeflera, kroton, poinsecja)
Rośliny te zawierają szkodliwe nie rozpuszczalne w wodzie szczawiany wapnia Powodują zaburzenia żołądkowo - jelitowe, pieczenie, łzawienie , zapalenie spojówekNależy szybko spłukać błony śluzowe dużą ilością wody. Przy połknięciu większej ilości należy spowodować wymioty podając zwierzęciu roztwór nasycony soli do picia i jak najszybciej dostarczyć psa do lecznicy.
9.Surowe morskie ryby Zawierają trimetyloamine, która wiąże obecne w pożywieniu żelazo w postać nieprzyswajalną,. Może spowodować bardzo ciężką anemie i zmianę barwy sierściGotowanie ryb zabezpiecza przed niekorzystnym działaniem trimetyloaminy
10.Karma dla kotówCzęste podawanie jej psom grozi przebiałczeniem.
11.KościKości gotowane są miękkie zwierze należycie je rozdrabnia ale one w przewodzie pokarmowym sie komasują tworzy sie cos podobnego do pumeksu. Taki kamień doskonale zapycha jelito i drażni śluzówki - schorzenie nazywa sie koprostazaKości duża ilość prowadzi do zaparć. Kości takie jak kręgi kręgosłupów drobiowych są najczęściej spotykaną przyczyną zadławień lub niedrożności jelit.Kości a przede wszystkim gryzienie w wieku rozwojowym może być przyczyna wady zgryzu. Kości gotowane poza tym nie maja żadnych wartości odżywczych Długi najczęściej proces obróbki termicznej inaktywuje większość mikro i makroelementow i substancji witaminowych czyli jest to tylko źródło suchej masy.


Ponadto należy pamiętać, aby nie podawać swoim pupilom spleśniałego, zepsutego i nieświeżego jedzenia, grzybów, i alkoholu.

Opracowano na podstawie:
N, Dziekan i M. Wiechetek, Zatrucia czekoladą u psów i kotów", ŻWnr1/2004

 

 



Joanna i Tomasz Brygier

lutinka@gmail.com
tel. 604-542-627

tomasz-brygier@wp.pl
tel. 0 608-083-511

95-039 Sokolniki - Las, ul. Łódzka 5
© Theogonia Black. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Flat Face Studio.