Wyprawka szczenięcia




Gdy już podjęliśmy decyzję o kupnie szczeniaczka, znaleźliśmy rasę i hodowlę, która odpowiada naszym wyobrażeniom o hodowli psa rasowego, wybraliśmy szczeniaczka, który niebawem dołączy do rodziny i stanie się jej członkiem, powinniśmy więc zastanowić się nad tym co będzie mu niezbędne w jego życiu z nami, co powinien nam zapewnić hodowca a co my sami powinniśmy przygotować na jego przyjście.

 

Co powinniśmy otrzymać od hodowcy:


1. Dokumentację potwierdzająca jego pochodzenie, czyli

Metrykę - jest to świadectwo pochodzenia szczenięcia, na jej podstawie zostanie szczenięciu wystawiany rodowód. Jest to też jedyny dowód potwierdzający jego rasowość
Protokół przeglądu miotu - jest to dokument wystawiany przez oddziałową komisję hodowlaną Związku Kynologicznego, przegląd hodowlany przeprowadzany jest u szczeniąt, które ukończyły 6 tygodni. Wady szczeniąt, jeśli są stwierdzone podczas przeglądu są protokole przeglądu miotu dokładnie wyszczególnione. Oryginał tego protokołu przeglądu miotu otrzymuje hodowca i każdy nabywca ma prawo mieć wgląd w ten protokół, lub go otrzymać.

Umowa kupna –sprzedaży- która jest podstawą prawną w razie ewentualnych roszczeń którejś ze stron.
Książeczka zdrowia psa – dokument stwierdzający, dokonanie u szczeniąt podstawowych odrobaczeń i szczepień. Każdy nabywca szczeniaka powinien otrzymać aktualną książeczkę zdrowia psa.

2. Wyprawka szczeniaczka

Karma na pierwsze dni – taka jaką szczenię jadło dotychczas, pozwoli to uniknąć problemów wynikających z gwałtownej zmiany żywienia
Kocyk z zapachem” gniazda rodzinnego”
Zabawka, która ułatwi zaakceptowanie nowego domu.

3. Pakiet informacji - dotyczących rasy, pielęgnacji, żywienia, szkolenia, wystawiania, zdrowia i kalendarza szczepień.


Co powinniśmy zapewnić szczenięciu w nowym miejscu:


Miska – powinny być 2 - jedna na wodę, do której pies powinien mieć stały dostęp, druga na pokarm.
Obroża – dla szczeniaczka najlepsza jest lekka parciana obróżka
Smycz – linka, lub taśma, dość długa, może być też automatyczna pozwalająca szczeniakowi na kontrolowane bieganie zanim nauczy się powracania na wołanie.
Gryzaki – maja za zadanie utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej szczeniaczka, zaspakaja też potrzebę gryzienia innych przedmiotów.
Legowisko – miejsce przeznaczone dla psa, odpowiednio wygodne i duże, należy pamiętać , że szczeniak szybko rośnie, legowisko powinno być położone w miejscu w którym będzie się czuł bezpiecznie, mógł obserwować otoczenie
Klatka transporter – kennel klatka – miejsce, które będzie dla psa jego azylem, budą w której może się schronić przed hałasem, gdzie będzie mógł spokojnie odpoczywać, jest to tez rodzaj przenośnego domu dla psa, który możemy zabrać ze sobą wyjeżdżając na wakacje na wystawy itp. Jest tez bezpiecznym i często niezbędnym w różnego rodzaju środkach transportu. Transportówka taka nie może jednak służyć do izolowania psa w domu.
Zabawki – zapewniają szczenięciu zajęcie, i ogranicza niszczenie otoczenia. Nie należy wyżłom dawać do gryzienia zabawek piszczących i miękkich. Nie należy też psom młodym dawać zabawek służących do przeciągania, mogą one zdeformować zgryz psa.

 

 

 

Joanna i Tomasz Brygier

lutinka@gmail.com
tel. 604-542-627

tomasz-brygier@wp.pl
tel. 0 608-083-511

95-039 Sokolniki - Las, ul. Łódzka 5
© Theogonia Black. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Flat Face Studio.