Uzębienie i zgryz
Szczenię rodzi się bezzębne. Pierwsze zęby u psów pojawiają się w wieku 3-4 tygodni.
Z reguły szczenięta 6 – cio tygodniowe posiadają już 28 zębów mlecznych, zaczynają one wypadać około 4 miesiąca życia szczeniaka. Wtedy pojawiają się pierwsze zęby stałe i są to siekacze. Przez kolejne 2 miesiące wyrastają przedtrzonowce i trzonowce, służące do rozdrabniania pokarmu i do oddzielania mięsa od kości, następnie wyrastają kły - są one długie o głęboko sięgających korzeniach. Dorosły pies posiada 42 zęby. Czasem w uzębieniu znajduje się mniej zębów niż 42. Mówi się wtedy o brakach w uzębieniu – oligodontia.
U psów ras myśliwskich brakuje najczęściej P1 w żuchwie i M3. Braki w uzębieniu stanowią dużą a niekiedy dyskwalifikującą wadę hodowlaną. Jeśli pies ma więcej niż 42 żeby, czyli posiada żeby nadliczbowe, określamy to jako polyodontię lub hyperdontię. Najczęściej występują nadliczbowe siekacze. Jeśli są one równomiernie rozmieszczone i nie powodują deformacji zgryzu, nie stanowi to wady.
Ustawienie zębów szczęki w stosunku do zębów żuchwy nazywamy zgryzem. Zgryz psa określa się na podstawie położenia żuchwy w stosunku do górnej szczęki. Wymiana zębów, wzrost i wielkość zależą od indywidualnych cech osobnika w okresie szczenięcym. Właściwy zgryz dla danej rasy ustala wzorzec. Za prawidłowy uważa się zgryz nożycowy.
Pierwszy ząb przedtrzonowy wyrasta jako ostatni stały w wieku 5 a nawet 7 miesięcy.M3 w żuchwie wyrasta jako ostatni z zębów trzonowych. Za nim jako ostatnie żeby stałe wyrastają pierwsze przedtrzonowe. Najpierw w żuchwie potem w szczęce. Zdarza się ostatnio dość często, że P1 zwłaszcza w żuchwie, wyrastają bardzo późno, nawet w wieku 10 miesięcy.
Na podstawie uzębienia 4,5 miesięcznego psa można się przekonać, czy będzie ono pełne. 80% zębów mimo, że nie są w zupełności rozwinięte, już są widoczne, pozostałe, z wyjątkiem P1, można wymacać palcem. Największymi i najsilniejszymi zębami są łamacze. Stanowi je zespół zębów P4 w żuchwie i M1 w szczęce.
|
Zgryz normalny - nazywany jest również nożycowym. Górny rząd zębów nachodzi na dolny, zęby stykają się ze sobą. Występuje u psów długogłowych. Łuk szczękowy jest nieco szerszy od łuku żuchwowego. Dlatego też przy zamkniętym psyku zęby szczękowe przysłaniają zęby żuchwowe |
|
Tyłozgryz –(karpiowaty, szczupaczy) żuchwa (dolna szczęka) jest krótsza od górnej szczęki. Dolne siekacze znajdują się przed wewnętrzną powierzchnią górnych siekaczy. |
|
Przodozgryz – (szczupaczy) żuchwa jest dłuższa. Siekacze wystają przed zęby górnej szczęki |
|
Zgryz cęgowy –
(kleszczowy) siekacze
stykają się szczytami. |
Zęby psa określa się symbolami:
. Siekacze - I
. Kły - C
. Zęby przedtrzonowe P
. Zęby trzonowe - M
Wzór zębowy u dorosłego psa przedstawia się następująco:
. Szczęka - 3 I 1 C 4 P 2 M
. Żuchwa - 3 I 1 C 4 P 3 M
Suma zębów stałych szczęki wynosi - 10 x 2 = 20
Suma zębów stałych żuchwy wynosi - 11 x 2 = 22
Wszystkie zęby maja uzgodnienia numeracyjne. Siekacze oznacza się od wewnątrz na zewnątrz. Zęby przedtrzonowe i trzonowce określa się liczbami od przodu do tyłu.
W szczęce będzie to np. P-1, P-2, P-3, P-4, M-1, M-2.
Najmocniej rozwinięte żeby przedtrzonowe szczęki i żuchwy nazywamy łamaczami.
Takim zębem jest w szczęce ostatni ząb przedtrzonowy P- 4 a w żuchwie pierwszy trzonowy M-1.
Opracowano na podstawie:
. J.Monkiewicz, J. Wajdziak, Kynologia, wiedza o psie, Wrocław 2003
. E.Dembiniok, Wyżły, Warszawa 2005
. E. Dembiniok, Uzebienie psa, Psy, Rasy Myśliwskie, 4/8/2001