CZYM JEST CIECZKA
Dojrzały płciowo pies jest w każdej chwili zdolny do kopulacji czyli tzw. "krycia".
Suka natomiast pozwoli się kryć tylko w okresie rui, zwanej też "cieczką" lub "grzaniem się"
Cieczka jest kłopotliwym dla właściciela suki okresem aktywności płciowej, podczas którego dochodzi do owulacji i możliwości zapłodnienia. Przeciętna cieczka u suki trwa około 21 dni. Dni płodne (owulacja) następują w okresie między 9 a 15 dniem cieczki i jest to okres kojarzenia suki z psem. Pierwsza cieczka pojawia się u suki w momencie osiągnięcia przez nią dojrzałości płciowej, ma to miejsce miedzy 6-12 miesiącem życia suki. Pierwsza cieczka może być bezowulacyjna. Cykl powtarza się u suki zwykle 2 razy w roku, lub co 6-12 miesięcy. Natomiast po porodzie do cieczki dochodzi po około trzech miesiącach.
U większości suk występowanie cieczki przypada na okres zimy i późnej wiosny.
Cykl płciowy jest to, powtarzający się u suki co 6 miesięcy (i krócej) do 12 miesięcy (i dłużej), proces w układzie rozrodczym, w którym można wyróżnić następujące okresy:
1. Okres przygotowawczy - przedrujowy
2. Okres rui - zwany cieczką, w czasie którego następuje jajeczkowanie
3. Okres zanikania rui - porcjowy
4. Okres spoczynku płciowego
U zdrowej suki cieczka objawia się najpierw zmianą zachowania: suka robi się niespokojna, nieposłuszna, ma skłonności do uciekania i wykazuje zmienny apetyt. Zewnętrzna oznaka cieczki jest obrzęk sromu, częste oddawanie moczu oraz wyciek lakowo - czerwonej wydzieliny z pochwy. W tym czasie suka wydziela też niewyczuwalny dla człowieka zapach, przywabiający samców z dalekiej odległości. Okres ten trwa przeciętnie 7-9 dni, przy czym w tym czasie suka odpędza od siebie psa i nie pozwala się pokryć. Po tym okresie wyciek przyjmuje barwę różowo mięsną i maleje, a suka jest przez następne 3-5 dni gotowa do pokrycia i nie odgania samca. Dalsze 6 dni to okres ustępowania objawów cieczki, w którym istnieje jednak jeszcze możliwość pokrycia. Suka w okresie cieczki działa instynktownie. zwykle bywa rozkojarzona i nerwowa. Zachowuje się w charakterystyczny sposób. Przyciska mocno grzbiet do dłoni właściciela podczas głaskania, odstawia ogon na bok.
W czasie cieczki organizm suki wydziela feromony (substancje zapachowe), które są doskonale wyczuwane przez samce. W ten sposób suki wabią i prowokują psu do kopulacji. . Instynkt rozrodczy suki może być na tyle silny, że nawet wyszkolone i posłuszne suki wymykają się często spod kontroli i uciekają właścicielom. Dlatego też najlepiej jest, gdy podczas trwania u suki cieczki wyprowadzać ją wyłącznie na smyczy.
Aby uniknąć kłopotów związanych z cieczką u suki stosuje się wiele środków zaradczych.
. wyprowadzanie na smyczy i baczne pilnowanie,
. izolowanie od samców,
. stosowanie specjalnych środków odstraszające
. stosowanie antykoncepcji hormonalnej
W miarę starzenia się suki czynności układu rozrodczego ulegają osłabieniu. Cieczka wówczas może pojawiać się rzadziej i być mniej wyrazista.
Literatura:
. K. Ściesiński, Hodowla psów
. M. Szymankiewicz, Zasady chowu i hodowli psów rasowych
. J. Monkiewicz, Jolanta Wajdzik, Kynologia, wiedza o psie