Czechy - test talentów ZV




Zkousky Vloh - to testy dla młodych psów. Testy te mają na celu ocenę wrodzonych instynktów psa, oraz jego predyspozycje do szkolenia i pracy w łowisku podczas polowania.

TABELA KONKURENCJI

L.p.Konkurencja/DyplomyMinimalne wartości punktówWspółczynnikMaksymalna liczba punktów
I stopieńII stopieńIII stopień
1Pasja do pracy322520
2Szukanie - system i styl332416
3-Tempo pracy
-Wytrwałość
3
3
2
3
2
2
2
3
8
12
4Wystawianie332832
5Dociąganie211416
6Wiatr3321040
7Respektowanie zwierzyny211312
8Spokój przed strzałem211312
9Reakcja na strzał211312
10Chodzenie po tropie zwierzyny322520
11Prowadzenie na otoku22128
12Posłuszeństwo322520
Minimalna liczba punktów na dyplom18013590
Max liczba punktów228


PASJA DO PRACY
To ocena gotowości i chęci do pracy, z zachowania psa można wyciągnąć wnioski czy pies pracuje z wrodzona pasją i przyjemnością, samodzielnie, bez względu na warunki pogodowe, czy tez wykazuje niewielkie zainteresowanie pracą i potrzebuje stałej zachęty,
Wady: nieprzekonująca, niechętnie wykonywana praca w odniesieniu do poszczególnych wariantów, konieczność zachęcania do pracy,

SZUKANIE
Czas trwania konkurencji 15-20 minut

Styl i sposób szukania - pies powinien posługiwać się górnym wiatrem i wyszukiwać zapachy zwierzyny w powietrzu tak, by nie pominąć żadnej ukrytej zwierzyny. Przewodnik (psa) prowadzi psa pod wiatr. Idealna jest sytuacja, kiedy pies zakosami okłada pole pod wiatr. Jednocześnie pies powinien pozostać w stałym kontakcie z przewodnikiem; w pracy samodzielny, ma reagować na polecenia. Styl szukania odpowiada konkretnej rasie. Wszystkie rasy musza być testowane w polu o jednakowym ukształtowaniu terenu i roślinności. Na pracę pies ma ok. 15-20 minut. Jeśli w tym czasie, pies nie podejmie pracy, szukanie zostanie przerwane

Tempo pracy - Pies ma okładać pole w galopie, jedynie w sytuacji, gdy musi zweryfikować dochodzący zapach może zatrzymać się na krótko lub zwolnic tempo biegu. Po weryfikacji, poszukiwanie powinno być kontynuowane ponownie w galopie. Szukanie powinno być szybkie i systematyczne. Sędzia bierze pod uwagę panujące warunki atmosferyczne (temperaturę, wilgotność powietrza) i ukształtowanie terenu.
Błędy: powolny ruch, przechodzenie w kłus, szybka niesystematyczna praca.

Wytrwałość - pies pracuje cały czas w tym samym tempie, bez objawów wysiłku, zgodnie z poleceniami przewodnika (psa). Sędzia bierze pod uwagę warunki panujące w tym czasie atmosferyczne (temperaturę, wilgotność powietrza).
Błędy: źle rozłożone siły, spadek zainteresowania szukaniem

WYSTAWIANIE
Jeśli pies zwietrzył zwierzynę, musi ja także wystawić. Jeżeli znajduje się od niej w większej odległości, musi się do niej przybliżyć a następnie wystawić. Wystawianie musi być pewne, z zachowaniem charakterystycznej postawy - pies jest sztywny, nieruchomy, z nieruchomym wyciągniętym ogonem, musi tak trwać, aż do podejścia do niego przewodnika. Tropy, ślady pies może tylko zaznaczyć. Na ZV wystawianie tropów nie jest uznawane za błąd.
Błędy: wielokrotne wystawianie miejsc, gdzie zwierzyna była, (ale jej nie ma), bałamucenie, krótkotrwałe wystawianie i wracanie do przewodnika. Jeśli zdarzy się, że wyżeł nie interesuje się zwierzyną to zostaje wyeliminowany. Jeśli pies nie wystawi zwierzyny, choć miał okazję nie może być oceniony.

DOCIĄGANIE
Jeśli pies zwietrzy zwierzynę z większej odległości, może przed przewodnikiem wolno dociągać aż w poliże zwierzyny, jednak tak by jej nie spłoszyć. Nie jest błędem poderwanie zwierzyny przez przewodnika, wystawionej wcześniej przez wyżła, może ją także rozkazać wypchnąć psu. Zatrzymywanie zwierzyny jest cenną cechą i powinna być zapisana w rodowodzie psa.
Błędy: szybkie dociąganie, bardzo bliski kontakt ze zwierzyną aż ta się podrywa, niechęć do dociągania nawet na rozkazy przewodnika. Jeśli systematycznie pies podrywa zwierzynę w czasie dociągania poza zasięgiem strzału, jest eliminowany.

WIATR
Podczas sprawdzania nosa psa, należy zwracać uwagę na odległość, z jakiej pies wyczuwa zwierzę, szybkość wyszukiwania, siłę wiatru, wilgotność i temperaturę powietrza, rodzaj gleby, rodzaj roślinności, okres rozrodczy zwierząt, gatunek zwierzyny oraz czas wyszukiwania,. Pies nie musi wystawić zwierzyny od razu z dużej odległości, może się do nie przybliżyć a następnie wystawić z mniejszej odległości. Należy zaobserwować moment pierwszego nawietrzenia przez psa zwierzyny a nie moment wystawienia. Należy wziąć pod uwagę fakt, że podczas pracy z bażantem pies ściągana na krótszą odległość zanim je pewnie wystawi. Subtelność nosa ocenia się w przebiegu całych konkursów.
Błędy: Nawietrzenie zwierzyny na krótszą odległość przy sprzyjającym wietrze, systematyczne wystawianie tropów, kotlinek.

RESPEKTOWANIE ZWIERZYNY
Spokój przed ptactwem. W momencie, jeśli ptak zerwie się przed psem ma on stać spokojnie i czekać na dalsze polecenia przewodnika. Przypadkowe chwycenie jednej sztuki ptactwa nie wyklucza wyżła z dalszego uczestnictwa w ZV. Na próbach wyżeł może być oceniony jedynie oceną 2. Jeśli po zerwaniu się ptaków pies pogoni i nie daje się odwołać, zostaje wykluczony z dalszego udziału w testach. Jeśli skoczy za ptakiem, ale potem pozostaje spokojny dostanie z tej dyscypliny ocenę 3, a jeśli przy tym dostanie rozkaz, 2. Jeżeli pies stosuje się do wszystkich zasad i poleceń przewodnika otrzymuje 4.Jeśli wyżeł nie miał możliwości spotkania zwierzyny to z tej konkurencji może otrzymać najwyżej ocenę 3.
Błędy: zabawa i wyskakiwanie za poderwanym ptactwem, gonienie lecącego ptactwa.

Spokój przed zwierzyną futerkową - Jeśli wyżeł zobaczy zwierzynę futerkową musi zachować spokój. Aby przewodnik pewność, że pies jest spokojny może cicho go uspokajać. Jeśli pies zacznie gonić zwierzynę, lecz na rozkaz przewodnika zatrzyma się lub zawróci może otrzymać najwyżej ocenę 3.Jeśli chwyci jedną sztukę królika czy zająca na ZV (próby), najwyżej ocenę 2. Sędziowie za każdym razem powinni sprawdzić czy wcześniej zwierzyna nie była poraniona.
Błędy: zabawianie się i przeganianie zwierzyny. Jeśli pies nie wróci w ciągu 10 minut zostaje wykluczony z dalszych testów. Jeśli wyżeł nie miał możliwości spotkania zwierzyny to z tej konkurencji może otrzymać najwyżej ocenę 3.

REAKCJA NA STRZAŁ
Na ZV przewodnik powinien na rozkaz sędziego wystrzelić w momencie, kiedy pies nie widzi żadnej zwierzyny, ale również wtedy kiedy poderwie się zwierzyna wystawiana przez psa. Po wystrzale pies powinien stać spokojnie, nie może się bać wystrzału ani bojaźliwie uciekać. Jeśli pies boi się wystrzału albo oddali się i nie da się przywołać jest wykluczany z dalszego oceniania.
Błędy: Bojaźliwość i wypłoszenie po wystrzale, wyskakiwanie za zwierzyną po wystrzale. Pies, który po wystrzale wykonanym przez przewodnika pozostanie przy jego nodze i nie da się na rozkaz wysłać do szukania zwierzyny, zostaje z dalszego udziału w testach wykluczony

CHODZENIE NA SMYCZY
pies musi przejść spokojnie, równo, trzymając się lewej nogi przewodnika, nie może go wyprzedzać ani tez cofać się za przewodnika. W obecności zwierząt nie powinien się zrywać, ani wybiegać naprzód. Dyscyplina ta badana jest przez cały czas trwania testu, gdy pies prowadzony jest przez przewodnika na luźno wiszącej smyczy, sędziowie obserwują zachowanie psa na smyczy. W LZ, VZ prowadzenie psa na smyczy sprawdzane jest również podczas testów w lesie.
Błędy; opór, ciągnięcie, naciąganie smyczy, skomlenie, szczekanie psa na widok zwierzyny lub na odgłos strzału oceniane są na O i pies zostaje wykluczony z dalszej oceny. W lesie pies również nie może szczekać ani skowyczeć, musi bezwzględnie słuchać przewodnika.

POSŁUSZEŃSTWO
Posłuszeństwo i zachowanie psa to podstawowe dyscypliny brane pod uwagę podczas oceny psa. Pies musi chętnie i szybko wykonać wszelkie polecenia swego przewodnika. Aby pozostawić psa na miejscu przewodnik może skorzystać z wydania cichego polecenia, jeśli pies nie reaguje natychmiast na polecenia swojego pana, jest to traktowane, jako błąd w posłuszeństwie. Pies, który z jakichkolwiek przyczyn jest nieposłuszny i nie da się podporządkować przewodnikowi zostaje wyłączony z dalszej oceny. Jeżeli pies wyszedł z reki przewodnikowi, i w ciągu 10 minut nie wróci również zostaje wyłączony z dalszej oceny. Posłuszeństwo jest oceniane w ciągu przeprowadzania całego testu.
Błędy ; Częste podawanie poleceń pozostających bez reakcji ze strony psa.


 

 



Joanna i Tomasz Brygier

lutinka@gmail.com
tel. 604-542-627

tomasz-brygier@wp.pl
tel. 0 608-083-511

95-039 Sokolniki - Las, ul. Łódzka 5
© Theogonia Black. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Flat Face Studio.