Rodzaje umaszczeń
Umaszczenie zależy od koncentracji i występowania pigmentu w okrywie włosowej i skórze. Głównym składnikiem pigmentu jest melanina. Umaszczenie ssaków uwarunkowane jest odkładaniem się ziarenek barwnika w rdzeniu i korze włosowej oraz naskórku skóry właściwej. Proces tworzenia się barwnika ma miejsce w melanocytach, komórkach pochodzenia nerwowego, które znajdują się między keratynocytami warstwy podstawowej. Co dziesiąta komórka tej warstwy jest melanocytem. Komórki te wędrują w okresie zarodkowym z listewki nerwowej do skóry, gdzie osiedlają się i dzielą. Wg. Burns i Fraser proces formowania pigmentu zaczyna się kilka tygodni przed urodzeniem szczenięcia i kontynuowany jest po jego urodzeniu. W momencie formowania się torebki włosowej, melanocyty przechodzą ze skóry właściwej do cebulki włosowej, gdzie wydzielają ziarenka pigmentu do kory i rdzenia włosa. Cały proces powstawania i wędrówki melanoblastytów, przekształcenie się ich w melanocyty oraz wytwarzanie w obrębie melanocytów ziarenek pigmentu, a także sposób odkładania ziarenek we włosie, jest kontrolowany przez odrębne geny. Regulacji genetycznej podlega również rodzaj produkowanego barwnika oraz niektóre cechy ziarenek, jak: kształt, rozmieszczenie pigmentu w rdzeniu i korze włosowej oraz zastępowanie jednych ziarenek pigmentu innymi.
 
 

Jedno z rodziców czarne, drugie brązowe, potomstwo o umaszczeniu: czarny, czarny deresz brązowy deresz, brązowy.

 

Oboje rodzice brązowi, potomstwo o umaszczeniu brązowy i brązowy deresz.

 

Jedno z rodziców brązowe, drugie brązowy deresz, potomstwo o umaszczeniu brązowym i brązowy deresz.

 

Jedno z rodziców o umaszczeniu brązowym, drugie czarny deresz - potomstwo o umaszczeniu brązowy, czarny, brązowy deresz i czarny deresz.

 

Oboje rodzice o umaszczeniu czarnym - wszystkie rodzaje umaszczeń - czarny, czarny deresz, brązowy deresz, brązowy.

 

Jedno z rodziców o umaszczeniu czarnym, drugie czarny deresz - potomstwo o umaszczeniu czarny i bršzowy deresz,bršzowy, czarny.

 

Jedno z rodziców o umaszczeniu czarnym, drugie brązowy deresz - potomstwo o umaszczeniu czarnym, czarny deresz, brązowy deresz, brązowy.

 

Jedno z rodziców brązowy deresz, drugie czarny deresz - potomstwo o umaszczeniu czarny deresz i brązowy deresz.

 

Rodzice o umaszczeniu czarny deresz, potomstwo czarny i bršzowy deresz.

 

Po rodzicach brązowy deresz, potomstwo ma umaszczenie brązowy deresz.Szczenięta WNK, które będą w przyszłości dereszami rodzą się białe, bez dereszu, który pojawia się w ciągu następnych dni, stopniowo ciemniejąc:
Rodzaje umaszczeń występujące u Wyżła Niemieckiego Krótkowłosego

1. Umaszczenie dereszowate sierść brązowa z białą - z brązową głową. Przy takim umaszczeniu dominują włosy białe i psy są jaśniejsze. Mieszanina sierści brązowej z białą.2. Umaszczenie dereszowate - mieszanina sierści czarnej z białą, czarna głowa- ciemny deresz.3. Umaszczenie dereszowate - mieszanina sierści czarnej/brązowej z białą - jasny deresz.4. Umaszczenie brązowe bez znaczeń.5. Umaszczenie brązowe ze znaczeniami - z nieznacznymi białymi lub nakrapianymi znaczeniami na piersi i odnóżach.6. Umaszczenie czarne bez znaczeń.7. Umaszczenie czarne -z nieznacznymi białymi lub nakrapianymi znaczeniami na piersi i odnóżach.8. Umaszczenie białe (bielak) - na podstawowej bieli rozrzucone nieliczne drobne cętki lub wplecione pojedyncze włosy ciemnego koloru (czarne lub brązowe).9. Umaszczenie białe (bielak) w łaty.10. Łaty - duże plamy rozmieszczone na jaśniejszym tle.

 Czarny deresz w łaty Brązowy deresz w łaty.11. Czaprak - ciemniejsze umaszczenie grzbietu.

12. Płaszczowe - ciemniejsze ubarwienie grzbietu i boków.

13. Podpalanie - to wyraźnie odgraniczone znakowanie koloru mahoniu na brwiach, kufie, piersi, nogach i najczęściej pod nasadą ogona.


Umaszczenia głowy występujące u WNK

1. Jaśniejsze znaczenia na głowie dopuszczane przez wzorzec - jasna plama lub strzałka na czole, gwiazdki i łysinki, jak również nakrapiane wargi są dopuszczalne.Zdaję sobie sprawę, że nie zamieściłam wszystkich możliwych kombinacji umaszczeń wyżła niemieckiego krótkowłosego, prezentowane są tu te najczęściej spotykane, zgodne ze wzorcem.


Zdjęcia pozyskane z hodowli:
 www.theogonia.pl
 www.zestipek.cz
 www.mesinskahajovna.cz
 www.taremys-bohemica.com
 www.charleswood.fi
 http://www.cherni-lom.com


Opracowano na podstawie:
 K. Ściesiński; hodowla psów
 Standard rasy WNK


 

 

Joanna i Tomasz Brygier

lutinka@gmail.com
tel. 604-542-627

tomasz-brygier@wp.pl
tel. 0 608-083-511

95-039 Sokolniki - Las, ul. Łódzka 5
© Theogonia Black. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Flat Face Studio.