Profil WNK
Wyżeł niemiecki krótkowłosy jest jedną z najlepszych „sportowych” ras psów , cenioną przez myśliwych i sympatyków wyżła za swoją wysoką wydajność i uniwersalność. Są to psy bardzo inteligentne równie dobrze pracujące na lądzie jak i w wodzie, chętnie współpracują z człowiekiem i uczą się. W obecnych czasach coraz częściej widzi się wyżły pracujące w policji , w straży pożarnej czy w dogoterapii, doskonale sprawdzają się w wielu kierunkach nie tylko jako pies myśliwski.

Poniższe opracowanie jest próbą przedstawienia cech WNK przyszłym, niedoświadczonym właścicielom, głównie niemyśliwych, by zanim podejmą decyzję o wyborze psa, rasy i hodowli, mogli się zorientować, czy to właśnie takiego psa pragną posiadać, czy właśnie on pasuje do ich stylu życia, osobowości, warunków mieszkaniowych. Wyżeł żyje długo i należy pamiętać, że stanie się członkiem naszej rodziny na wiele lat. Należy też pamiętać że wyżeł niemiecki krótkowłosy to pies o silnym wrodzonym instynkcie i wymaga specjalistycznego szkolenia.

Długość życia - to ok. 12 do 15 lat.

Temperament

Wyżły niemieckie krótkowłose to psy bardzo aktywne, energiczne i zwinne, wymagające wiele wysiłku fizycznego i odpowiedniej stymulacji fizycznej i psychicznej. Dlatego też:
 • Powinny mieć wystarczająco dużo miejsca i możliwości, by móc się wybiegać, lub pracować. Nie wystarczy mu jednorazowe wyjście na smyczy do psiego ogródka. Pies potrzebuje wyjść co najmniej 3 razy dziennie.
 • Bardzo wytrwały podczas pracy w polu i na spacerach. Szybko się uczy komend zarówno głosowych jak i podawanych gwizdkiem, o ile konsekwentnie będzie uczony.
 • WNK jest psem z którym łatwo można uprawiać różnego rodzaju sporty i turystykę, głównym jednak zadaniem WNK jest pomoc myśliwemu podczas polowania.
 • Jest to pies dla osób aktywnych, cierpliwych i doświadczonych. Brak aktywności fizycznej prowadzi wyżła niemieckiego krótkowłosego do zachowań destrukcyjnych i niepokoju. WNK ma mnóstwo energii, którą musi spalić.
 • Wyżeł niemiecki krótkowłosy jest też psem przyjaznym, entuzjastycznym, inteligentnym, silnym i czujnym, bardzo lubi się podobać i być chwalony, bywa nadpobudliwy.
 • Bywają nadmiernie szczekliwe, co można wyeliminować poprzez odpowiednie szkolenie, socjalizację i konsekwencję.
 • Ogrodzenia nie są dla WNK przeszkodą, jeśli coś je bardzo zainteresuje mogą je z łatwością sforsować. Odpowiednia wysokość ogrodzenia, kojca, powinna mieć co najmniej 2 m. wysokości. WNK mogą też gonić koty.
 • Cierpliwy w kontaktach z dziećmi, szczególnie gdy podczas wczesnej socjalizacji miał kontakt z dziećmi. Jednak jak w przypadku innych psów należy pamiętać, by nie pozostawiać małych dzieci z psami bez opieki.
 • Dobrze dostosowuje się do życia w rodzinie zarówno w życiu podmiejskim (własny dom) jak i w bloku, jednak pod warunkiem, że dostanie on dużo ruchu na co dzień. Jeśli otrzyma to czego potrzebuje będzie wspaniałym towarzyszem.
 • Wyżły to psy czerpiące ogromoą przyjemność z bycia z człowiekiem i nie wyobrażające sobie bez niego życia. WNK pozostawiony zbyt długo sam, bez kontaktu z człowiekiem nudzi się, czego efektem mogą być zniszczenia, ale także jeśli pozostaje często i na długo sam może cierpieć z powodu lęku separacyjnego, jednak 8 godzin to czas, który pies może spokojnie spędzić sam w domu.
 • Wyżeł niemiecki nie nadaje się też na psa stróżującego, choć czujny, złodzieja przywita równie chętnie co innych odwiedzających nas znajomych

  Pielęgnacja

  Jak sama nazwa wskazuje, niemiecki wyżeł krótkowłosy to pies o krótkiej, twardej sierści, łatwej do pielęgnacji, wymaga jedynie co jakiś czas szczotkowania gumową szczotką, dzięki czemu zostanie usunięta martwa i wypadająca sierść. Jak u wszystkich zwisłouchych należy też sprawdzać i czyścić psu uszy przynajmniej raz w tygodniu, szczególnie u psów które pracują w wodzie, oraz zęby, aby uniknąć gromadzenia się płytki nazębnej, która może prowadzić do zakażenia jamy ustnej psa i do powstawania bólu i ubytków. Należy też dbać o łapy psa, głównie chodzi tu o paznokcie, które muszą być regularnie skracane, aby zminimalizować ryzyko zadzierania i rozwarstwiania się.

  Zdrowie

  Większość ras psów posiada jakieś choroby dziedziczne, rasa wyżeł niemiecki krótkowłosy nie jest wyjątkiem. Wśród WNK najczęściej występują takie choroby genetyczne jak:
  • Dysplazja stawu łokciowego i biodrowego
  • Entropium i Ektropium
  • Trądzik
  • Choroby skóry
  • Wady zgryzu


  Dla kogo WNK

  Przed zakupem psa wymarzonej rasy, warto dowiedzieć się jak najwięcej o charakterze i temperamencie przedstawiciela rasy, która ma z nami zamieszkać, oraz zadać sobie pytanie, czy będziemy odpowiednim właścicielem, który będzie umiał odpowiednio go wychować.

  WNK to rasa głównie dla osób uprawiających myślistwo, jeśli jednak WNK ma trafić do niemyśliwych, to powinna to być konsekwentna, aktywna osoba bądź rodzina, która lubi spędzać czas na spacerach podczas aktywnego wypoczynku, na łonie natury, która jednocześnie z konsekwencją będzie egzekwowała polecenia wymagane od psa.

  Należy też pamiętać o tym, że żaden pies nie jest od razu mądry i dorosły, trzeba przejść z nim od szczenięctwa po dorosłość i uczyć go zarówno tego co wolno ale i tego co nie wolno. Jeśli jednak nie jesteś taką osoba, a chcesz posiadać wyżła, musisz dostosować się do jego potrzeb. Szczęśliwy wyżeł to zmęczony wyżeł.

   

   

Joanna i Tomasz Brygier

lutinka@gmail.com
tel. 604-542-627

tomasz-brygier@wp.pl
tel. 0 608-083-511

95-039 Sokolniki - Las, ul. Łódzka 5
© Theogonia Black. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Flat Face Studio.