Mity i przesądy o psach
Będzie padać, gdyż, pies je trawę
to przesąd. Pies skubie trawę, gdyż ona mu, podobnie jak inne zawierające cukier rośliny, smakuje, albo żeby łatwiej zwymiotować coś niestrawnego.

Dlaczego nasze psy przeciągają się? - Gdy Twój pies wita Cię pod drzwiami, często przyjmuje pozycję przeciągania się. Nie jest to objaw niewyspania, wręcz przeciwnie, w ten sposób pragnie Ci powiedzieć, "Cieszę się, że Cię widzę". Innym razem może to oznaczać: "Proszę, pobaw się ze mną". Możesz odpowiedzieć swojemu psu tym samym, przeciągnij się, będzie to sygnał do zabawy.

Pies szczeka i wyje do księżyca to będzie nieszczęście. - Wycie odziedziczył pies po swoim przodku wilku, który w ten sposób porozumiewał się ze swoją gromadą. Pies nie wyje do księżyca, tylko silne światło księżyca wyzwala w nim instynktownie odwieczny pociąg do polującej gromady, którą w księżycowe noce oczekiwał bogate łupy.

Dlaczego psy krążą wokół zanim się położą? - Jest to bardzo stary zwyczaj, praktykowany wśród dzikich psów. Związany on był z zapewnieniem sobie bezpieczeństwa. Pies zanim się położył obchodząc teren sprawdzał, czy jest bezpieczny. A poza tym wybierał najbardziej wygodne miejsce. To zupełnie tak samo jak niektórzy ludzie, którzy wyczyniają "cuda" ze swoją poduszką zanim się położą.

Dlaczego psie nosy nie zamarzają w czasie zimy? - Zdrowe psy powinny mieć zawsze wilgotne nosy. Czy to jest niebezpieczne w czasie dużego mrozu? Czy nos może zamarznąć? Otóż, nie! Nos jest najbardziej ogrzewaną częścią ciała Twojego psa. A zatem mokry nos psa nigdy nie zamarznie, gdyż jego organizm ciągle dostarcza w to miejsce ciepło

Dlaczego psy uczą się łatwiej niż koty? - Koty nie są głupie, ale po prostu nie chcą się uczyć wykonywania poleceń tak jak psy. Związane to jest z tym, że przodkowie psów żyli w grupie, gdzie dowodził przewodnik. A zatem pies instynktownie traktuje Ciebie jak przewodnika i wykonuje Twoje polecenia. Natomiast dzikie koty żyją samotnie i nie muszą się słuchać nikogo.

Nigdy nie dawać psu sera, bo to osłabia jego węch - Ser działa ujemnie na powonienie w równym stopniu jak podejrzanej świeżości mięso albo cuchnące kości. Ser, który psy najczęściej chętnie jedzą, jest ważny dla regulowania flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym.

Żyć jak pies z kotem, - czyli w niezgodzie, awanturując się i kłócąc niemal bez przerwy. Z bliżej nieznanej przyczyny dość powszechne jest przekonanie, że koty i psy to odwieczni wrogowie pałający do siebie naturalną nienawiścią. W praktyce większość psów jest z natury nastawiona do kotów przyjaźnie i tylko błędne wychowanie może to zmienić, w domu, gdzie pod jednym dachem żyją przedstawiciele obu gatunków, najczęściej rządzi kot.

Czarne podniebienie oznacza agresję – mit, który w żadnym razie nie jest prawdziwy, a dowodem jest na to fakt, że rozmieszczenie czarnego barwnika na podniebieniu jest cecha naturalną u wielu psów różnych ras, zarówno tych należących do tzw. psów agresywnych , jak i tych, które potocznie są uważane za łagodne, a także u mieszańców. Charakter psa zależy od odpowiedniego wychowania i właściwej socjalizacji z otoczeniem.

Pies o czarnym umaszczeniu jest bardziej agresywny – kolejne fałszywe potoczne stwierdzenie, oparte na psychicznym odczuciu człowieka, że kolor czarny, ciemny jest nieprzewidywalny, wzbudzający lęk, a kolor jasny jest odczuwalny, jako łagodny i przyjazny.

Pies uczy się tylko do pewnego wieku – szkolenie można rozpocząć już w wieku
7-8 tygodni, szczenięta w tym wieku są bardzo chętne do nauki w zamian za małe nagrody. Należy pamiętać, że szczeniak się szybko nudzi, bywa rozkojarzony, dlatego uczenie należy przerywać zabawą. Przy okazji należy pamiętać o tym, że raz wyszkolony pies nie będzie już zawsze posłuszny. Każdego psa, nawet starszego da się nauczyć nowych sztuczek. Przy starszych psach po prostu trzeba mieć więcej cierpliwości, gdyż większość z nich ma już swoje nawyki czy przyzwyczajenia. W takiej sytuacji bardzo ważne jest poznanie indywidualnych preferencji i motywacji psa do pracy.

 

 

 

Joanna i Tomasz Brygier

lutinka@gmail.com
tel. 604-542-627

tomasz-brygier@wp.pl
tel. 0 608-083-511

95-039 Sokolniki - Las, ul. Łódzka 5
© Theogonia Black. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Flat Face Studio.