Pęcherzykowate oddzielanie się naskórka (EBJ)
Pęcherzykowate oddzielanie się naskórka, które coraz częściej dotyka wyżły niemieckie krótkowłose jest chorobą poważną, o podłożu genetycznym. Jest chorobą autoimmunologiczną, która charakteryzuje się tworzeniem pęcherzy śródnaskórkowych, co jest uzależnione od utraty połączeń między komórkami naskórka wskutek działania przeciwciał skierowanych przeciwko cząsteczkom wiążących te komórki. Choroba objawia się u szczeniaków przed odłączeniem od piersi suki, mniej więcej około czwartego tygodnia życia i początkowo przejawia się tworzeniem się wrzodów na uszach i na poduszkach łap. Dotknięte chorobą szczenięta mają bardzo małe szanse na przetrwanie i niestety muszą być uśpione.

Badania nad chorobą prowadził francuski dr. Guaguère a jej przebieg i sposób dziedziczenia opisał na przykładzie wyżłów niemieckich krótkowłosych, lecz choroba ta dotyczy także innych ras. Wśród nich jest owczarek szkocki collie, owczarek szetlandzki, beauceron, akita-inu i golden retriver. Wspomniany wcześniej doktor uważał, że EBJ to choroba genetyczna przenoszona przez, zdrowych „nosicieli”, nieposzkodowanych przez chorobę.

Sposób transmisji genu następuje zgodnie z prawami Mendla przez gen recesywny. Jest on dziedziczony w ten sam sposób co sierść dereszowata, która ma również charakter recesywny. Zasady te wyjaśniają, np., że z pary psów jednej maści mogą się urodzić szczenięta dereszowate. Na tej samej zasadzie ze skrzyżowania dwóch psów o dobrym zdrowiu mogą urodzić się szczenięta chore na E.B.J.- choroba pojawia się wśród szczeniąt wyłącznie wtedy, gdy obydwoje rodzice miotu są nosicielami genu. W takim przypadku, statystycznie urodzi się 25% miotu ze szczeniętami chorymi, 50% miotu, szczeniąt nosicieli genu choroby, i 25% szczeniąt zdrowych, wolnych od genu choroby. Bardzo poważnym okazuje się fakt, że pies, który jest nosicielem nie wykazuje żadnych oznak choroby, a skrzyżowany ze zdrowym osobnikiem rasy, da w miocie 50% nosicieli genu.


Tabela dziedziczenia:

OJCIEC
wolny nosiciel chory
+ + + - - -
M
A
T
K
A
wolny + +\+
wolny
+\+
wolny
+\+
wolny
+\-
nosiciel
+\-
nosiciel
+\-
nosiciel
+ +\+
wolny
+\+
wolny
+\+
wolny
+\-
nosiciel
+\-
nosiciel
+\-
nosiciel
nosiciel + +\+
wolny
+\+
wolny
+\+
wolny
+\-
nosiciel
+\-
nosiciel
+\-
nosiciel
- +\-
nosiciel
+\-
nosiciel
+\-
nosiciel
-\-
chory
-\-
chory
-\-
chory
chory - +\-
nosiciel
+\-
nosiciel
+\-
nosiciel
-\-
chory
-\-
chory
-\-
chory
- +\-
nosiciel
+\-
nosiciel
+\-
nosiciel
-\-
chory
-\-
chory
-\-
chory

Chore szczenięta rodzą się wyłącznie z obu rodziców obciążonych genem choroby. W przypadku stwierdzenia choroby, szczenięta można wspomagać antybiotykami, jednak jest to nieludzkie zachowanie- należy je poddać eutanazji, by zapobiec ich późniejszym cierpieniom.


EBJ

EBJ EBJ EBJ EBJ

Zdjęcia: dr Guaguère


Obecnie badanie w kierunku nosicielstwa tego genu wykonują dwa laboratoria w Europie:


1. Laboklin
Postbox 1810
97668 Bad Kissingen
Germany

2. Laboratoire d´Analyses Génétiques pour les Espéces Animales - Labogena
Domaine de Vilvert
78352 Jouy-en-Josas Cedex
France

Źródło:
  • http://nidauxnobles.ro/engleza/ebj.htm
  • http://www.chiens-online.com/_upload/ressources/club/78/fichiers/sante/epidermolyse_bulleuse_jonctionnelle.pdf
  • http://www.kurzhaarclubitaliano.com/news/epidermolisi.htm
  • http://www.kurzhaarclubitaliano.com/news/epider_bollosa1.htm
 

 

 

Joanna i Tomasz Brygier

lutinka@gmail.com
tel. 604-542-627

tomasz-brygier@wp.pl
tel. 0 608-083-511

95-039 Sokolniki - Las, ul. Łódzka 5
© Theogonia Black. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Flat Face Studio.